robić zdjęcia
Poradniki

Jaki aparat fotograficzny najlepiej wybrać?

Aparat fotograficzny to jedno z cudownych wynalazków technologicznych, jakie obecnie są dostępne na rynku a jest ich bardzo dużo rodzajów. Zwłaszcza gdy jesteśmy zwolennikami robienia zdjęć, pasjonuje nas uwiecznianie chwil rodzinnych, do których później chętnie wracamy na zdjęciach, naszym hobby jest uchwycenie pięknych widoków natury, a może jesteśmy turystami, którzy swoje podróże fotografują na pamiątkę zwiedzonych miejsc.

Niezależnie, który powód bardziej do nas przemawia – aparat fotograficzny z tego powodu będzie niezastąpiony. Podobnie jak powodów do robienia zdjęć może być cała masa, tak modeli aparatów fotograficznych jest niezliczona moc, stąd wybór odpowiedniego może okazać się niemałym dylematem.

Aby podjąć właściwą decyzję warto dobrze przeanalizować do czego najczęściej będzie służył nam aparat fotograficzny bowiem ma to duży wpływ na jego wybór. Nie dajmy się zwieść reklamom aparatów, które przemawiają do nas pod przykrywką, że są do przeznaczone do każdych zdjęć bowiem jak to bywa najczęściej jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Z logicznego punku widzenia jeden aparat fotograficzny nie może być odpowiedni do każdej sytuacji, w której chcemy wykonać zdjęcie bowiem ma swoje parametry i wymogi jakie spełnia i to też z pewnością będzie miało wpływ na jakość wykonanego zdjęcia.

Błędem często popełnianym przez sporą część społeczeństwa jest wybieranie aparatów z głośnej promocji bo przecież nie można koło niej przejść obojętnie, a w konsekwencji podczas użytkowania często okazuje się, że aparat wcale nie jest takim dużym hitem jak to było przedstawiane, a parametry i funkcje jakie oferuje nie spełniają i nie odpowiadają na nasze osobiste potrzeby.

Nie dajmy się zatem zwieść takim chwytom bowiem często sięgamy po super wypasione lustrzanki, które później zabieramy chociażby na wycieczki po górach gdzie noszenie takiego ciężkiego aparatu mija się zupełnie z celem. Zanim dokonamy pochopnej decyzji warto przeanalizować kilka kwestii związanych z aparatem by zakup był rzeczywiście trafiony.

Jednym z rodzajów aparatów są aparaty kompaktowe gdzie wydawać by się mogło, że są coraz rzadziej kupowane ze względu, że wiele osób decyduje się na wykonywanie zdjęć za pomocą swojego smartfona rezygnując tym samym z zakupu aparatu fotograficznego. Nie ulega wątpliwości, że obecne smartfony a zwłaszcza niektóre modele posiadają bardzo dobre aparaty, którymi można wykonać dobre jakości zdjęcia niemniej jednak wbrew pozorom nie wyprzedzają one nadal pod kątem jakości aparatów kompaktowych.

aparat kompaktowy

Aparaty te pomimo iż należą do najtańszych modeli posiadają przede wszystkim zoom optyczny, który wpływa na profesjonalizm zdjęć zwłaszcza tych przybliżonych, które tym samym zdecydowanie posiadają lepszą jakość niż te wykonane przez użycie smartfona. W smartfonie nawet tym o najlepszych parametrach należy zauważyć, że aparat stanowi tylko dodatkową możliwość jaką oferuje spośród całej gamy dostępnych funkcji. Natomiast aparat niezależnie od rodzaju jest do tego przeznaczony aby móc wykonywać nim zdjęcia.

Ponadto aparaty kompaktowe mają kompakty zaawansowane czyli oprócz znakomitej jakości mają również podobne możliwości co aparaty systemowe z tą różnicą że te posiadają jeden obiektyw. Superzoomy i ultrazoomy w aparatach kompaktowych posiadają różnorodne ogniskowe występujące w przedziale od 24 mm do nawet 2000 mm, dzięki którym można wykorzystać różnorodne możliwości fotograficzne, jakie oferują dzięki tym predyspozycją.

A zatem aparaty kompaktowe to rozsądny wybór idealny do wykonywania zdjęć na wycieczkach, fotografowania osób lub zwierząt zwłaszcza z przybliżeniem gdzie w wyniku czego uzyskać można profesjonalne fotki. Dodatkowo aparaty te nie wymagają dużej inwestycji finansowej, są poręczne dlatego bez problemu można zabrać je w wybrane miejsce. Pojęcie megapikseli przed kupnem aparatu to często rozpatrywane zagadnienie, które niewątpliwie jest ważne jednak jeśli zdecydujemy się na wybór aparatu kompaktowego to Mpix nie odgrywają wcale najważniejszej roli bowiem wystarczy że wybrany przez nas aparat będzie mieścił się w przedziale 12-14Mpix w wyniku czego uzyskamy profesjonalnej jakości zdjęcia.

Oczywiście jeżeli zamierzamy kupić aparat aby fotografować zawodowo portrety czy innego rodzaju sesje to większa ilość megapikseli miło widziana. Nie mniej jednak do robienia zdjęć na własny użytek taka ilość jest zupełnie wystarczająca. Na wysoki poziom rozdzielczości warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie aparatu typu lustrzanka w aparatach kompaktowych ten element nie jest tak bardzo istotny.

Jeżeli rozpoczynamy pracę związaną z fotografią bądź interesuje nas wykonywanie zdjęć niczym zawodowce to bez wątpienia najlepszym aparatem w tym przypadku będzie wybór lustrzanki cyfrowej, której jakość zdjęć odwzorowuje pracę fotografów. Dodatkowo posiadają one wymienne obiektywy, które można zmieniać w ramach potrzeb fotografującego. Schemat wykonywania zdjęcia i padania wiązki światła jest w tym przypadku całkowicie inny aniżeli w aparacie kompaktowym.

lustrzanka

W zależności od wyboru obiektywu z określoną długością ogniskową otrzymuje się zdjęcie z szerszym bądź węższym kątem widzenia. Reguła jest jedna im dłuższa ogniskowa tym węższy kąt. Nie ulega wątpliwości, że wybór lustrzanki wiążę się też z dużo większymi gabarytami aparatu do noszenia oraz obiektywami, które dość dużo ważą i zajmują sporo miejsca w torbie. Co więcej wybór tego aparatu to zdecydowanie droższa inwestycja bowiem sprzęty te nie należą do tanich aparatów bowiem ich ceny kształtują się zwykle od 4 tysięcy w górę nie zapominając o tym, że wymienne obiektywy również nie należą do tanich akcesoriów.

Wybór aparatu jest zdecydowanie uzależniony od osobistych potrzeb czyli nic innego jak to co zamierzamy fotografować. Po dogłębnej analizie podjęcie decyzji nie powinno stanowić problemu bowiem jeżeli zależy nam na wykonywaniu zdjęć na co dzień w różnych sytuacjach i miejscach w jakich się znajdziemy bez względu czy zależy nam na upamiętnieniu wakacji, narodzin dziecka czy może występu, w którym bierze udział to wystarczającym urządzeniem będzie -kompakt. Charakteryzuje się on wystarczająco dobrą jakością zdjęć do takiego przeznaczenia, małą wagą sprzętu i rozsądną ceną. Nie zmienia to jednak faktu, że lustrzanka jest równie dobrą inwestycją pod warunkiem, że dokonujemy ją w sprecyzowanym celu zawodowym bądź hobbystycznym z zamiarem wykonywania zdjęć na dużym formacie.

Oba rodzaje aparatów wykonują dobrej jakości zdjęcia niemniej jednak z pewnością dostrzeżemy różnice pomiędzy jakością zdjęć dokonując przybliżenia zdjęcia zrobionego dwoma rodzajami tych sprzętów. Powiększenie jednoznacznie pokazuje, że w tek kwestii zwycięża jednoznacznie lustrzanka, która pięknie odzwierciedla wszystkie detale na zdjęciu natomiast w przypadku kompaktu małe detale są niewyraźne, rozmazane, a ich jakość jest zdecydowanie kiepska. Zatem aparat kompaktowy zdecydowanie nie nadaje się do wykonywania zdjęć typowo zawodowych.

Artykuł stworzony przez zespół Optima MD – firmy zajmującej się profesjonalnym serwisem urządzeń elektronicznych.