kontuzja kręgosłupa
Poradniki

Jak przestać się garbić?

Dość częstym schorzeniem dzisiejszego społeczeństwa jest schorzenie kręgosłupa oraz uporczywy ból pleców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wiele osób pracuje umysłowo w jednej postawie siedzącej przy biurku, czas wolny spędzamy przy telefonie komórkowym bądź przed telewizorem, a w każdej ze wspomnianych sytuacji jesteśmy w niewłaściwej pozycji, krzywiąc przy tym kręgosłup i narażając go na ból oraz wady postawy. Także w czasie wykonywania zwyczajnych obowiązków domowych ni9e zwracamy uwagi na prawidłową postawę ciała, krzywiąc się sprawiamy że plecy są okrągłe, a my najzwyczajniej w świecie chodzimy zgarbieni.

Uważasz, że problem garbienia Cię nie dotyczy?

Spróbuj odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Jaki jest Twój wzrost, kiedy swobodnie stoisz, nie zmuszając się do postawy „na baczność”? czy masz zaokrąglone plecy? Czy usłyszałaś kiedykolwiek od znajomych że jesteś skulona? Czy głowa względem ciała jest odchylona w przód? Jeżeli na wyżej postawione pytania odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością masz problemy z postawą, garbisz się, Twój brzuch wystaje, a biust (w przypadku kobiety) jest obwisły. Jeżeli dalej będziesz utrzymywać taką postawę ciała i nie zadbasz o właściwe ćwiczenia, w przyszłości możesz mieć poważne problemy z kręgosłupem.

Jakie są ujemne czynniki długotrwałego garbienia się?

Postawa zgarbiona prowadzi w dłuższej perspektywie do skrzywienia kręgosłupa oraz do deformacji klatki piersiowej i powstania tak zwanego „garba”. Z pewnością dziś wydaje Ci się to niedorzeczne, albowiem w każdej chwili możesz się wyprostować, jednak w przyszłości będziesz mieć coraz większe problemy z kręgosłupem. Tutaj nie chodzi wyłącznie o wygląd, lecz o Twoje zdrowie. Garbienie się spowoduje w przyszłości wiele chorób kręgosłupa, ciągły ból w okolicach lędźwi oraz ramion, możesz także doprowadzić do przepukliny kręgosłupa szyjnego. Dolegliwości psychiczne jakie będą Ci doskwierać, to z pewnością obniżone samopoczucie, brak pewności siebie oraz ogólnie zła samoocena.

Co zrobić aby przestać się garbić?

Tutaj potrzebna jest motywacja, dyscyplina i konsekwencja. Jeżeli od dziś zaczniesz zmieniać złe nawyki, pilnować prostej postawy, poprawiać się na każdym kroku, z czasem skorygujesz występujący garb i będziesz cieszyć się prostym kręgosłupem. Najważniejsza jest dyscyplina, dlatego za każdym razem, kiedy siadasz do komputera, powinieneś zwracać uwagę na postawę swojego ciała. Także podczas codziennych czynności, odpoczynku przed telewizorem, spacerów, zawsze wtedy powinieneś zwracać uwagę na postawę i prostować się, aby wyeliminować wspomniany „garb”.

prawidłowa i nieprawidłowa postawa

Naucz się prawidłowej postawy

Kontrola i dyscyplina to jedno, a nauka właściwej postawy to zupełnie odmienna kwestia. Przy prawidłowej postawie brzuch powinien być wciągnięty, a łopatki wyraźnie ściągnięte do tyłu i w dół. Dzięki takiej postawie kręgosłup będzie się prostował i właściwie kształtował całą sylwetkę. Doskonałą pomocą przy zachowaniu właściwej postawy jest tzw. pajączek. To znane urządzenie do korekcji pleców, dzięki któremu łatwiej jest nam utrzymać prawidłową postawę ciała. Pajączek jest zalecany zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. Jaka jest zasada działania pajączka? Za pomocą czujnika dźwięku bądź wibracji informuje użytkownika zawsze wtedy, gdy jego postawa zmieni się na zgarbioną. To doskonała pomoc przy zachowaniu właściwiej postawy kręgosłupa.