Jak napisać pracę magisterską?
Napisanie dobrej pracy magisterskiej nie należy do najłatwiejszych i najkrótszych zadań, ale jeżeli zdecydujemy się napisać ją od początku do końca samodzielnie, po jej ukończeniu będziemy z siebie dumni, czując nieodpartą satysfakcję, że wykonaliśmy doskonałą robotę.
Wybór tematu pracy magisterskiej
Pierwszym krokiem, zanim jeszcze rozpoczniemy pisanie pracy magisterskiej, jest wybór właściwego tematu. Musi on być oczywiście związany z kierunkiem studiów, ale z drugiej strony powinien być on tak ciekawy, abyśmy pracę magisterską pisali z przyjemnością i zaciętością, odkrywając nowe zagadnienia wiedzy. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest wybór seminarium i promotora, a dopiero później wybiera się wspólnie z prowadzącym temat, jeżeli jednak już wcześniej będziemy wiedzieli o czym chcemy pisać, łatwo przekonamy promotora do swojej wizji.
Plan pracy magisterskiej
Jeżeli chcemy, aby praca magisterska była właściwie napisana, jeszcze przed rozpoczęciem pisania, warto napisać wstępny plan pracy, czyli tak zwane spis treści. To pierwszy dokument, który zostanie zatwierdzony przez promotora, i dopiero po jego zatwierdzeniu, będziemy mogli przystąpić do pisania rozdziału pierwszego. Pisząc spis treści, od razu możesz przygotować całą bibliografię, z której będziesz korzystać podczas pisania pracy magisterskiej. To drugi z ważnych dokumentów, który powinien zostać zatwierdzony przez promotora. Możesz także otrzymać od prowadzącego listę pozycji książkowych, dzięki którym łatwiej będzie ci się pisało pracę magisterską.
Ile rozdziałów ma Twoja praca?
W zależności ot tego ile rozdziałów będzie miała Twoja praca magisterska, tyle będziesz musiał poświęcić czasu na jej napisanie. Zazwyczaj pierwszy, drugi, a czasem i trzeci rozdział to czysta teoria, na podstawie której przeprowadzane i spisywane są badania oraz wnioski pracy magisterskiej. W przypadku pierwszego i drugiego rozdziału nie powinieneś mieć większych problemów, schody zaczynają się gdy przychodzi czas na wykonanie i spisanie wszystkich badań naukowych bądź statystyk, w zależności od tego czego wymaga Twoja praca magisterska.
Badania naukowe – jak się do nich zabrać?
Podstawą zawsze jest teoria, dlatego zanim weźmiesz się za konkretne badania naukowe, dokładnie przestudiuj teorię, nawet kilkukrotnie wertując kartki publikacji, które znalazły się w Twojej bibliografii. Jeżeli posiadasz listę książek, najwyższa pora udać się do biblioteki w celu ich wypożyczenia bądź do czytelni, w celu ich czytania, kserowania i wyłapywania najważniejszych rzeczy, niezbędnych do przeprowadzenia badań. Tutaj może ci się również przydać Internet. To doskonałe narzędzie do poszukiwania wiedzy, ale musisz wiedzieć, że nie wszystkie informacje są prawidłowe i rzetelne. Korzystając z Internetu trzeba zachować ostrożność.
Wstęp i zakończenie
Każda praca magisterska musi mieć wstęp i zakończenie i wbrew pozorom nie warto pisać ich na początku, a dopiero na końcu pisania pracy. Jeżeli dla przykładu wcześniej napiszesz wstęp do pracy magisterskiej, z pewnością przy kończeniu pisania pracy i on ulegnie sporym modyfikacjom. Warto dość wnikliwie i dokładnie przysiąść przy pisaniu wstępu i zakończenia, są one bowiem wizytówką całej pracy magisterskiej.