czerwone zamszowe buciki
Poradniki

Jak odnowić zamszowe buty – domowe sposoby

Każdy z nas na pewno choć raz miał buty z zamszu i wie jakie są one wygodne oraz jak ładnie wyglądają, szczególnie do spodni dżinsowych bądź innego równie wygodnego stroju. W sprzedaży możemy znaleźć zamszowe buty w różnych kolorach, choć najpopularniejszy jest zawsze brąz i czerń. W sprzedaży występują także inne kolory, bardziej odważne, na które także warto zwrócić uwagę.

Czasami zastanawiamy się czy zdecydować się na zakup butów z zamszu, głównie z powodu problemów z ich czyszczeniem i utrzymaniem w świetności. Aby nie rezygnować z zakupu tak gustownych i ciekawych butów, warto dowiedzieć się w jaki sposób można wyczyścić buty z zamszu w domu. Bez dużych nakładów finansowych i w łatwy sposób, a jeżeli będziemy je regularnie czyścić i konserwować, długo zachowają swój świetny wygląd.

Jakie są domowe sposoby na brudne zamszowe buty?

Zamsz to jeden z delikatniejszych i wyjątkowo eleganckich materiałów, dlatego zarówno kobiety jak i mężczyźni lubią kupować buty z zamszu, zapominając czasami o ich pielęgnacji. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie butów z zamszów? Jak zaoszczędzić na drogich środkach do czyszczenia zamszu? Poznajmy kilka domowych sposobów na czyszczenie i pielęgnowanie butów zamszowych.

Szczoteczka do zębów bądź gąbka do mycia naczyń

Wielu osobom czyszczenie butów z zamszu wydaje się trudne, a tutaj wystarczy jedynie szczoteczka do zębów bądź gąbka do mycia naczyń. Każde zabrudzenie na zamszu należy wyczyścić, wyczesać, czyli ściągnąć z buta, nie koniecznie używając do tego wody. Buty zamszowe możemy czyścić za pomocą sody oczyszczonej z niewielką ilości wody bądź mleka, co sprawia że buty odzyskują swój dawny wygląd.

Tłuszcz na zamszu? Zajrzyj do szafki kuchennej i sprawdź czy nie posiadasz zwykłego octu spirytusowego, dzięki któremu usuniesz tłuszcz z delikatnego materiału jakim jest zamsz. Wystarczy potrzeć octem tłustą plamę i poczekać aż wyschnie, jeżeli to nie pomoże, warto poszukać innych domowych sposobów na zamszowe buty. Innym sposobem czyszczenia butów z zamszu jest skórka czerstwego chleba. do tej pory pocieramy nią brudne buty, aż wytrzemy brud a buty z zamszu zostaną skutecznie oczyszczone.

niebieskie zamszowe buciki

Wiele osób twierdzi także, że doskonałym domowym środkiem do czyszczenia zamszu jest mąka ziemniaczana. Nakłada się ją w formie papki na buty i zostawia do całkowitego wyschnięcia, potem wystarczy wyszczotkować poplamione miejsce. Taki zabieg możemy wykonać nie tylko na plamy, ale na całej powierzchni butów zamszowych.

Właściwy sposób czyszczenia butów zamszowych

Butów zamszowych nie należy prać w pralce, namaczać w wodzie z proszkiem. W przypadku butów zamszowych, najlepiej sprawdza się czyszczenie na sucho, ewentualnie z dodatkiem niewielkiej ilości wody, tylko po to aby zwilżyć powierzchnię buta i ściągnąć szczotką brud.

Domowe sposoby bywają zaskoczeniem gdy o nich czytamy, ale jeżeli zastosujemy je w praktyce, przekonamy się o ich wysokiej skuteczności. Zanim sięgniemy po drogie środki czyszczące do zamszu, przetestujmy domowe sposoby, dzięki którym nasze zamszowe buty mogą wyglądać prawie jak nowe.