Poradniki

Najczęściej wybierane meble do przedpokoju

Główne funkcje przedpokoju to miejsce spotkań i poczekalnia. Czasami jest to garderoba, strefa rekreacyjna oraz graniczy z innymi pomieszczeniami. Często zaniedbujemy tę przestrzeń, a tymczasem odpowiednia aranżacja przedpokoju może zwiększyć jego funkcjonalność i wpływa na sposób, w jaki postrzegane jest mieszkanie.

Ogólne zasady planowania i dekoracji przedpokoju

Przedpokój powinien odpowiadać stylowi, jaki został zastosowany w mieszkaniu, ale też nieco się odróżniać od pozostałych pomieszczeń. Długi, wąski korytarz od drzwi wejściowych to możliwość stworzenie dwóch stref: samej sieni i fragmentu sieni. Podział stref odbywa się poprzez zmianę poziomu podłogi i sufitu, mebli, ścianek działowych, światła, koloru i materiału wykończeniowego. Przestronny hol pozwala na zastosowanie jasnych, bogatych kolorów i odcieni w dekoracji i kolorystyce mebli. Materiały do wykończenia są wybierane tak, aby były odporne na zużycie i wysokiej jakości. W przypadku małego przedpokoju zalecane jest:

  • używanie tylko niezbędnych mebli;
  • wbudowane szafy i półki, konstrukcje przedziałów pomogą zaoszczędzić miejsce;
  • szklane drzwi do sąsiednich pomieszczeń, konstrukcje łukowe, zastosowanie podświetlanych witraży, fałszywych okien, luster – pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń przedpokoju;
  • szafki mogą zostać zastąpione wieszakami, szafkami nocnymi, półkami, regałami, stojakami.

Dekoracja

Ściany powinny być wykończone materiałami odpornymi na zużycie. Trwałe tapety i tynki winylowe nadają się: dekoracyjne lub do malowania. Droższym sposobem jest wykończenie kamieniem licowym. Służy przez długi czas, wygląda stylowo i bogato. Dwupoziomowa opcja dekoracji ścian polega na zastosowaniu w dolnej części specjalnie obrobionego drewna, tworzywa sztucznego, wytrzymałych paneli szklanych, które są odporne na wilgoć. Chłodne kolory pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. Z reguły w dekoracji stosuje się nie więcej niż trzy odcienie, aby nie przeciążać wizualnej percepcji przedpokoju.

Meble

Umeblowanie przedpokoju to ważny i kluczowy element dekoracji pomieszczenia. Główne elementy wyposażenia wnętrza to wieszaki, półki na buty, szafy, pufy, krzesła, komody, szafki nocne, półki. Szafa przesuwna to idealne miejsce do przechowywania butów, kurtek i innych sezonowych ubrań w małym korytarzu. Lustra-drzwi w takiej szafie pozwalają wizualnie zwiększyć przestrzeń. Aby zaoszczędzić miejsce, wybierz otwarte wieszaki i stojak na buty. Obok niego, w zależności od ilości przestrzeni, możesz zorganizować miejsca do siedzenia w postaci puf lub krzeseł. W przestronnym korytarzu można nawet stworzyć część wypoczynkową z fotelami, a nawet pojemną garderoba z eleganckimi drzwiami.

Lustra i pozostałe meble

Przedpokój bez lustra jest jak sypialnia bez szafy. Powierzchnia lustra może pełnić funkcję ozdobną. W tym celu wybierz ramy wykonane w zależności od wybranego stylu i wielkości samego lustra, które będą odpowiadać wymiarom pomieszczenia. W przypadku dużych pomieszczeń tego typu sprawdzą się efektowne lustra w drzwiach wejściowych w wolumetrycznych ramach. Obrazy, fotografie w ramkach, wazony na cokołach, żywe rośliny w doniczkach na podłodze, figurki, stylowe stojaki na parasole, rzeźbione półki na drobne bibeloty to wszystko sprawi, że przedpokój będzie pomieszczeniem przytulniejszym, ale takie rozwiązania są wskazane jedynie w przypadku pomieszczeń o odpowiednio większej powierzchni.

Uniwersalnym rozwiązaniem do przedpokoju są meble modułowe https://meble-bik.pl/pol_n_kolekcje-mebli_Meble-do-przedpokoju-797.html. Zaletą takich mebli jest możliwość dodawania elementów i zamiany części konstrukcji. Zestaw modułowy nadaje się do małych pomieszczeń, w których trzeba racjonalnie zaaranżować przestrzeń. Komoda to najbardziej funkcjonalny mebel, w którym można przechowywać ubrania i buty. Jaka powinna być praktyczna i wygodna komoda? Najpierw zwróć uwagę na szuflady – powinny się łatwo wysuwać, a prowadnice być wykonane z metalu, ponieważ drewniane z czasem się odkształcają. Po drugie, oceń pojemność komody. Jeśli przedpokój jest przestronny, możesz wybrać oryginalne okrągłe lub owalne komody – wyglądają stylowo, ale mogą pomieścić niewielką ilość ubrań i butów.