opryszczka na ustach faceta
Poradniki

Jak szybko usunąć opryszczkę – przydatne wskazówki

Opryszczka wargowa jest jednym z tych schorzeń, które mają swego rodzaju talent do pojawiania się dokładnie wtedy, gdy ich obecność jest najmniej pożądana. Pierwszym jej objawem jest lekkie swędzenie, nim jednak zorientujemy się, czego jest ono zapowiedzią, swędzenie przeobraża się w zyskujące na sile pieczenie, a na skórze zaczynają pojawiać się niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem. W zdecydowanej większości przypadków opryszczka utrzymuje się kilka dni i ustępuje samoistnie. Zwykle jednak nie mamy czasu na czekanie.

Opryszczka – to warto wiedzieć

Jeszcze zanim przystąpimy do działania obliczonego na pozbycie się opryszczki powinniśmy dowiedzieć się więcej o tej chorobie. Przeważnie mamy pojęcie o tym, że opryszczka jest infekcją wirusową, mało kto wie jednak, że mamy do czynienia z dwoma jej rodzajami. Opryszczka wargowa znana też jako „zimno na ustach” jest powodowana przez wirus HSV-1. Najczęściej zarażamy się nim już we wczesnym dzieciństwie. Wirus pozostaje z nami do końca życia czekając na sprzyjające warunki, aby dać o sobie znać.

Niekiedy mamy jednak do czynienia również z opryszczką pojawiającą się nie na ustach, ale na narządach płciowych i pośladkach. W tym wypadku winny jest wirus HSV-2 przenoszony przede wszystkim podczas zbliżenia seksualnego. Atakuje on zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a choć i w tym przypadku nieprzyjemne dolegliwości mogą ustąpić same, są nie tylko wyjątkowo mało komfortowe, ale i dość groźne zwłaszcza, jeśli doświadczą ich kobity ciężarne.

Opryszczka wargowa – kiedy spodziewać się ataku

Większość osób zmagających się z opryszczką wargową zwraca uwagę na to, że atakuje ona nagle. Naukowcy i lekarze są dziś jednak w stanie wskazać te warunki, które aktywują wirusy HSV-1. Najczęściej jest on aktywny w okresach obniżonej odporności tak w trakcie, jak i po infekcji. Sprzyja mu jednak także przemęczenie, brak snu, nadmierny stres, silny i zimny wiatr oraz popękane usta. Opryszczka pojawia się także wtedy, gdy na dworze panują niskie temperatury zwłaszcza, jeśli idą one w parze z wychłodzeniem organizmu.

Jak szybko pokonać opryszczkę?

Lekarze nie mają wątpliwości, że obecnie nie ma jeszcze mowy o stuprocentowym wyleczeniu opryszczki. Medycyna jest jednak w stanie zmniejszyć ilość wywołującego ją wirusa, a tym samym – przyczynić się do złagodzenia objawów choroby. Przeważnie pacjentom zapisywane są leki doustne, choć szybkie pozbycie się opryszczki jest też możliwe dzięki maściom oraz kremom przeznaczonym do stosowania miejscowego. Oczywiście, leczenie jest tym skuteczniejsze, im szybciej się je podejmuje. Na leczenie farmaceutyczne najlepiej więc zdecydować się w tym samym momencie, gdy pojawia się swędzenie, bez oczekiwania na pęcherzyki.

remedium na opryszczkę

W leczeniu opryszczki zastosowanie znajdują także tak zwane domowe sposoby. Wzorem naszych przodków możemy sięgać choćby po pasty cynkowe, wywar z melisy, a także po okłady z szałwii i rumianku. Wiele osób zwraca też uwagę na skuteczność okładów z miąższu aloesu stosowanych w leczeniu miejscowym zakażenia.