piękne ząbki
Poradniki

Co to jest bonding zębów i dlaczego warto go zrobić?

Bonding zębów to cieszący się coraz większą popularnością zabieg realizowany po to, aby odbudować ich powierzchnię. Jest wykonywany z wykorzystaniem żywicy kompozytowej, a jego zastosowanie przyczynia się do tego, że szybko można wypełnić ślady pozostające po drobnych wyszczerbieniach, otarciach oraz przebarwieniach. Jest jednym z zabiegów małoinwazyjnych, co dodatkowo zwiększa jego popularność, choć, oczywiście, jego skuteczność jest uzależniona od tego, kto i z wykorzystaniem jakiego sprzętu go wykonuje.

Bonding bez tajemnic

Bonding zębów zaliczany jest do zabiegów, które wykonują specjaliści zawodowo zajmujący się stomatologią estetyczną. Jego przeprowadzenie jest możliwe dzięki specjalnym żywicom kompozytowym znanym zresztą z dużej skuteczności także podczas leczenia ubytków generowanych przez próchnicę. W przeciwieństwie do wielu innych zabiegów stomatologicznych, bonding jest zabiegiem nieskomplikowanym znanym z tego, że nie narusza struktury szkliwa. Można go wykonać bez konieczności szlifowania, często więc jest proponowany jako alternatywa dla tych pacjentów, którzy zastanawiają się nad skorzystaniem z bardziej wymagających licówek.

Lista zalet bondingu jest imponująca i długa. Na uwagę zasługuje zarówno krótki czas jego wykonania, jak i spektakularne efekty. W szybki sposób można nie tylko zmienić kształt zębów, ale również pozbyć się nieestetycznych przerw, jakie występują między nimi. Zabieg składa się z kilku etapów. Odbywa się jednak w komfortowych warunkach, nie jest więc źródłem stresu dla pacjenta. Jakby tego było mało, bonding jest jednym z tych zabiegów, które nie wiążą się z bardzo dużymi wydatkami.

Kiedy warto zdecydować się na bonding?

Choć bonding jest wykonywany dziś w wielu klinikach stomatologicznych, decydując się na niego, warto postawić na podmiot naprawdę renomowany. Nie można zapominać o tym, że mamy do czynienia z zabiegiem o określonej specyfice, znanym z tego, że ma sens jedynie wtedy, gdy wykonuje się go na zdrowych zębach. Jeśli nieprofesjonalny lekarz zdecyduje się na bonding tam, gdzie zęby są zaatakowane przez próchnicę, efekty zabiegu będą dalekie od oczekiwanych. Co więcej, bardzo szybko będzie trzeba pojawić się w gabinecie w celu podjęcia leczenia.

wizyta w gabinecie

Warto więc pamiętać o tym, że o spektakularnych rezultatach bondingu nie można mówić bez względu na okoliczności. Zabieg jest polecany przede wszystkim wtedy, gdy problemy z uzębieniem nie są duże. To sposób na radzenie sobie z niewielkimi zniekształceniami i złamaniami korony zęba. Jest również nieoceniony, gdy doszło do nieznacznego ukruszenia lub złamania na tyle niegroźnego, że ząb jest jedynie nieco krótszy od innych. Często jest zresztą postrzegany jako rozwiązanie tymczasowe, na które można się zdecydować mając w planie, w niedalekiej przyszłości, rekonstrukcję protetyczną.

Bonding i jego rezultaty

Lekarz wykonujący bonding zawsze podchodzi indywidualnie do swojego pacjenta. Nie jest to wyraz dobrej woli, ale konieczność, bo żywica nakładana na zęby musi być dopasowana do ich naturalnego koloru. Na szczęście, ona sama jest rozwiązaniem wyjątkowo plastycznym. Jej modelowanie nie jest skomplikowane. Żywica jest też znana z tego, że dobrze przywiera do szkliwa. Dzięki temu drobny zabieg jest w stanie przynieść spektakularne rezultaty. Te są widoczne gołym okiem natychmiast po opuszczeniu gabinetu.