Jak gotować w parowarze – poradnik
O gotowaniu w parowarze mówi się, że jest nie tylko zdrowym, ale również szybkim i łatwym sposobem na przygotowywanie potraw. Atutem urządzenia tego typu jest przy tym to, że może być używane do praktycznie każdej potrawy. W parowarze można gotować zarówno mniej, jak i bardziej znane warzywa, można też wprowadzać w życie nawet najbardziej ekstrawaganckie fantazje kulinarne. Oczywiście, jeśli gotowanie ma zakończyć się powodzeniem, dobrze jest poznać bliżej te urządzenie.
Parowar i jego specyfika
Parowary są dostępne w sprzedaży już od długiego czasu, możemy więc spotkać się z przynajmniej kilkoma ich typami. Te, które cieszą się największą popularnością składają się nie tylko z garnka i pokrywki, ale również kosza na jedzenie i każda z części urządzenia musi współpracować z pozostałymi podczas gotowania. Samo gotowanie nie wymaga stosowania olejów i tłuszczy, nie wiąże się też z koniecznością wykorzystywania innych dodatków zwiększających kaloryczność posiłków. Daje więc pewność tego, że każda przygotowana potrawa będzie nie tylko świeża, ale również niskokaloryczna i delikatna.
Gotowanie w parowarze – najważniejsze zasady
Gotowanie w parowarze nie jest skomplikowane, każda nowa umiejętność budzi jednak pewien niepokój i nie inaczej jest również w tym przypadku. Przed samodzielnym przygotowaniem pierwszego posiłku dobrze jest więc przyswoić sobie kilka zasad zwiększających szansę na powodzenie.
Jedna z najważniejszych mówi o tym, że do gotowania w parowarze wystarczy woda, sam parowar oraz żywność. Kolejne produkty można gotować w całości, może to jednak znacząco spowolnić proces. Lepszą opcją wydaje się więc pokrojenie kolejnych składników na stosunkowo małe porcje. Przygotowanie wody tylko pozornie jest zadaniem bardziej skomplikowanym. Najlepiej napełnić garnek do ¼ jego wysokości. Między powierzchnią wody oraz spodem kosza, w którym umieścimy jedzenie, powinno znajdować się kilka centymetrów przerwy. Jeśli kosz będzie zanurzony w wodzie albo będzie dotykał jej powierzchni, przygotowany posiłek może nie być tak smaczny, jak tego oczekiwano. Należy też pamiętać, że wykorzystanie prozdrowotnych właściwości pary jest lepsze, jeśli gotuje się pod przykryciem. Produkty nie powinny być też ściśnięte, bo para nie będzie w stanie równomiernie ich ogrzać.
Jednym z ciekawszych urządzeń przeznaczonych do gotowania jest wysoki parowar składający się z kilku półeczek. Można z niego korzystać do gotowania kilku produktów w tym samym czasie, co z pewnością ułatwi przygotowywanie posiłków przeznaczonych na większe przyjęcie. Nie można jednak zapominać, że gotowanie w takim parowarze nie odbywa się w jednym tempie, a temperatura w górnej części urządzenia jest niższa niż ta, z którą mamy do czynienia w dolnej. To właśnie dlatego zaleca się, aby na dolnych półkach znalazły się te produkty, które wymagają dłuższego gotowania czy to ze względu na swoją twardość, czy to z uwagi na walory smakowe. Podczas długiego gotowania warto też pamiętać o konieczności kontrolowania poziomu wody. Może się okazać, że pojawi się konieczność jej uzupełnienia.